GAZİLER GÜNÜ ERZURUM'DA KUTLANDI

GAZİLER GÜNÜ ERZURUM'DA KUTLANDI


Bu haber 2018-09-19 17:25:54 eklenmiştir.

 

 

19 Eylül Gaziler günü etkinlikleri Erzurum’da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Havuzbaşındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunumundan sonra Erzurum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Mesci konuşmasında, "Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşımızın seyrini değiştirerek bu gün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açmıştır. TBMM 19 Eylül 1921 tarihinde Sakarya Meydan Muharebesinde düşmanı bozguna uğratan kahraman ordumuzun Muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşallik rütbesi ve Gazilik Unvanı tevdi etmiştir. 19 Eylül İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da cepheden cepheye koşan bu güzel yurdu düşmandan temizleyerek bizlere armağan eden İstiklal Savaşı Gazilerimizin şeref günüdür" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Hava Savunma Yüzbaşı Erdinç Seçkin ise konuşmasında, "Bu gün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizin takdir edilişinin bir nişanesi olarak TBMM tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik Unvanı ve Mareşallik rütbesinin de yıl dönümüdür. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM 79'ncu birleşmesinde alınan karar 153 Sayılı Kanunla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşallik Rütbesi ve Gazilik Ünvanı verilmiştir “dedi.

19 Eylül 2018 Gaziler Günü etkinliklerine; Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, 9.Kolordu Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Jandarma Bölge Komutanı Tüm General Ahmet Hacıoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Çomaklı, Bölge Adliye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkanı Salih Mesci, kurum müdürleri ve gaziler katıldı.

Etkinlikler, 9.Kolordu Komutanlığı tarafından Şehit yakınları, gaziler ve aileleri onuruna verilen yemekle devam etti. Lala Paşa Camii’nde şehitler ve ebediyete intikal etmiş gaziler için okutulan mevlitle son buldu.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

 

Yazarlar

Erzurum Takip - Erzurum Haberleri
© Copyright 2013 . Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER