DADAŞLARDAN 'ECDADA SAYGI' YÜRÜYÜŞÜ

DADAŞLARDAN 'ECDADA SAYGI' YÜRÜYÜŞÜ


Bu haber 2018-11-09 23:12:45 eklenmiştir.

Nene Hatun'un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın (93 Harbi) 141. yıl dönümünde Erzurum'da binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla sabah namazında okunan salanın ardından Top Dağı'ndaki ismini tarihe altın harflerle yazdıran Aziziye Tabyalarına yürüdü.

Anadolu'nun en önemli kalelerinden biri olan Erzurum'da, kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocukların da katıldığı binlerce kişi, 141 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyalarına ‘Saygı Yürüyüşü’ düzenlendi.

Ecdada ‘Saygı Yürüyüşü’ne; Erzurum Valisi Okay Memiş, AK Parti Milletvekilleri Prof. Dr. Recep Akdağ ve Selami Altınok, İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli, 9‘uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Veli Taraçı, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Siyasi parti il başkanları, adli ve yargı mensupları, akademisyenler, kurum müdürleri ve binlerce Erzurumlu katıldı.

Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum - Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağı’na yaptırılan, 3 tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyası, tarihi günlerinden birisine daha sahne oldu.  Binlerce Erzurumlu, ’93 Harbi’ olarak bilinen 1877 Osmanlı - Rus Savaşı’nda ‘Aziziye Tabyasının düştü’ haberi üzerine kadınların ve erkeklerin taş, sopa ve baltalarla destan yazarak geri aldığı tabyalara yürüdü.

Aziziye Tabyaları'na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından aynen o tarihteki gibi cami hoparlörlerinden vatan savunması için çağrılar yapıldı. Ezan ve yapılan çağrılarla birlikte binlerce kişi camilerde toplandı. Sabah namaz kılındıktan sonrası okunan salalar eşliğinde il protokolü ve vatandaşlar önce Karskapı Şehitliği'ne yürüdü.

Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen vatandaşlara; asker ve polisler eşlik etti. Yürüyüş sırasında temsili dokuz pare top atışı da yapıldı. Yürüyüşte bazı vatandaşlar o günün ruhunu yaşayabilmek adına tabyaya tepeleri aşarak ulaştı.

Tabyada, Sultan 2. Abdülhamit'in fermanı, okundu. Şehitler için Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula tarafından dua edildi.

ERZURUMLU HER ZAMAN VATAN MÜDAFAASINDA YERİNİ ALMIŞTIR

Duanın ardından ilk olarak konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’un tarihte hep askerinin yanında olduğunu söyledi.

Başkan Sekmen şöyle konuştu:

“Ülkenin birçok yerini işgale kalkışmışlar. Haçlı ruhu zaman zaman saldırıya geçmiş. 93 harbide böyle cereyan eden harplerden biridir. Artık Erzurum neredeyse kuşatma altına alınmak üzereyken, Erzurumlu bir cami müezzininin halkı uyarmasıyla beraber, kadın, erkek, çoluk, çocuk, genç, yaşlı demeden bütün Erzurumlu vatan müdafaasına koşmuş, bulunduğumuz bu topraklarda birçok şehit vererek Anadolu’yu Erzurum’u teslim etmemiştir. Biz bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Aynı ruhun aynı heyecanın devam ettiğini görüyoruz. Bundan mutluluk duyuyoruz. Aziz Türk milleti dün olduğu gibi dimdik ayakta ve önderinin hedef olarak çizdiği muasır medeniyet seviyesini yakalamak üzere yoğun bir şekilde çalışmaktadır.”

ERZURUMLUYA YAKIŞAN TAVIR BUDUR

Daha sonra söz alan Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Erzurumlu olmanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi.

Erzurum’a yakışan tavrın bu olduğuna dikkat çeken Altıparmak, “141 yıl önce bu memleket için bu vatan ve namusu için şehit olanlara bugün Erzurumlu yine aynı ruh ve heyecanla destek oluyor. Onların aynı duygu ve düşüncelerini yaşıyor. Bütün şehitlerimize rahmet diliyorum. 141 yıl sonra Allah bir daha o günleri göstermesin. Dünden bugüne değişen hiçbir şey yok, Erzurumlular bir kez daha aynı duruşu sergilemiştir. Erzurumlu olmak ayrıcalık, Erzurumlu olmak bir gurur meselesidir. Bütün hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

BİZ VATAN UĞRUNA ÇOK ŞEHİT VERDİK

Erzurum Valisi Okay Memiş, 141 yıl önce başlayan bu bağımsızlık ruhunun halen daha devam ettiğini söyledi. Bugün aynı ruhla birlikte 15 Temmuz ruhunu da hissettiğini ifade eden Vali Memiş, “93 harbi olarak kamuoyunun bildiği 1877 yılında Anadolu topraklarına göz dikmiş olan düşmanın bu niyetini Erzurumlular 141 yıl önce geri püskürtmüştür. Ordusunun, askerinin yanında olan Erzurumluların, başlattığı mücadelenin seneyi devriyesini hep birlikte yaşadık. O tarihlerde Erzurum’a yönelik işgal girişimini fark eden bir camimizin müezzini adeta kendinden geçercesine bütün ahaliyi toplayıp askerinin yanında yer alarak düşmanı geri püskürtmüştür. Tabii ki bu aynı zamanda Nene Hatun ruhu, bu Kurtuluş Savaşı ruhudur. Bunu biz çok önemsiyoruz. Yerelde başlayan bu mücadele Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde önderliğinde Kurtuluş Savaşıyla neticeleniyor ve bugünkü modern Türkiye Cumhuriyeti’ne adım atılıyor. Aynı şekilde ben bugün burada bütün Erzurumlu kardeşlerimizle yaptığımız yürüyüşte 15 Temmuz ruhunu da yaşadım. Hatırlarsanız 15 Temmuz’da da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemiz milletimiz 81 vilayette hep birlikte içimizde yuvalanan düşmanlara karşı mücadele verdik. Yani bu Nene Hatunların ruhu, 1877 yılında başlayan bu ruh Allah’a şükürler olsun ki hala devam ediyor. Bizler devlet erkânı olarak, Kolordu komutanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer kurumlarımızla birlikte çok iyi biliyoruz ki, vatandaşlarımızın bizim yanımızdadır. Devlet Erkânı askeriyle, mülkiyesiyle, belediyesiyle bu vatandaşın bu milletin emrindeyiz. Milletimiz bizlerin işini kolaylaştırıyor. Allah hepsinden razı olsun. Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.  

BU RUHU HER DAİM YAŞATMAMIZ LAZIM

Son olarak söz alan Sağlık eski Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ ise şöyle konuştu:

“‘Vatan uğruna canını feda etmeye çıkan şehitlerimizi ve gazilerimizi hatırlıyoruz. Bu ruhu yaşatmamız lazım. 141 sen olmasına rağmen Erzurum bu ruhun çok canlı yaşandığı bir şehirdir. 15 Temmuz da aynı ruhu Erzurumlu bir kez daha gösterdi. Ben 15 Temmuz da bir vesile ile Erzurum’daydım. 2 saat içerisinde 130-140 bin Erzurumlu Cumhuriyet Caddesine toplandı. Aynı ruh değişen bir şey yok. Biz Erzurumlular olarak, Erzurum’dan herkese sesleniyoruz. Ezanımızı susturmayız, bayrağımızı indirmeyiz, vatanımızı böldürmeyiz. Eğer huzur içinde yaşıyorsak, geleceğimize güvenle bakıyorsak, bu saydığımız değerlerle bakıyoruz. Erzurum’daki bu ruhun yaşaması yaşatılması önemlidir. Bu vesile ile bundan sonraki yıllarda sadece Erzurumluların değil, Erzurum dışından da, ülkemizin dört tarafından vatandaşlarımızın Erzurum’a gelmesini arzu ediyorum. Bugünden de davet ediyorum. Bu ruhu yaşatmaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Vali Okay Memiş ve protokol hep birlikte 3 aylık çocuğunu evde bırakarak Aziziye savunmasındaki fedakârlığıyla tarihe geçen Nene Hatun’un kabrini ziyaret ederek, karanfil bırakıp dua etti. Ardından Nene Hatun Tarihi Milli Parkı açık hava silah sergi alanının açılışı yapıldı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

 

Yazarlar

En çok okunanlar

Erzurum Takip - Erzurum Haberleri
© Copyright 2013 . Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER