ERZURUM POMEM’DE MEZUNİYET SEVİNCİ

ERZURUM POMEM’DE MEZUNİYET SEVİNCİ


Bu haber 2019-01-01 15:10:05 eklenmiştir.

Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin (POMEM) 22. Döneminde 248 öğrenci, polis olarak mezun oldu. Öğrenciler için Erzurum POMEM Spor Salonu’nda mezuniyet töreni düzenlendi.
Mezuniyet törenine Vali Okay Memiş, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Jandarma Bölge Komutanı Kıdemli Albay Bekir Uzun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Galatasaray Eski Başkanı Adnan Polat, kamu kurum müdürleri, polisler, aileleri ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından POMEM ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra kürsüye çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin 22. mezuniyet töreninde olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek “ Değerli mezun arkadaşlarım sizler maalesef bu toplumun en zor kesimi ile muhatap olacaksınız. Gerçekten bu anlamda hepinizin öncelikle işinizi çok iyi öğrenmeniz işinizi çok iyi bilmeniz lazım. Karakollar bizim yaklaşık 200 yıllık emniyet geleneğimizde vatandaşımızın ilk uğrak kapısı oldu. Onun için çok önemli. Orada olaya müdahaleniz, ne şekilde müdahale edeceğiniz bunlar sizler için oldukça önemli. Ben bu yılki mezunlarımızın vatana millete hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
RİCA EDİYORUM VATANDAŞA İYİ DAVRANIN
Zaman zaman polisin ve jandarmanın asayiş sorunu haline gelebildiğini hatırlatan Vali Okay Memiş, kendilerinden vatandaşa da iyi davranmasını rica ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bunu söylemek durumundayım. Buna dikkat edeceksiniz. Atandığınız yerde almaya değil vermeye gittiğinizi unutmayacaksınız. Anayasa öncelikli değerimizdir. Anayasal değerlerden sapmayacaksınız. Sıralı amirleriniz var. Anayasa'nın size tanıdığı görev, hak ve yetkilerden başka rotanız olmayacak. Adamın amiri var, yine cemaat mensubu, bilmem ne tarikatı, ne cemaati. Yaşadık bu süreci, 15 Temmuz'da gördük. Bu işten ders aldığımıza inanıyoruz. Amirlerinizden başka amiriniz yok, Cenabı Haktan başka gücümüz yok. Bu Anayasal sistem içerisinde hareket ettiğinizi unutmayacaksınız. Hepiniz üniversite mezunu arkadaşlarsınız. Kendinizi iyi yetiştireceksiniz, kimseye minnet etmeyin, boyun eğmeyin. Devlet size imkânları ölçüsünde maaş veriyor, imkânlar tanıyor. İmkânlar ölçüsünde bu ülkeye, bu millete hizmet edeceğiz. En önemli çizgimiz vatanın ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüdür. Bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bu konuda toleransımız sıfır. Haricinde herkesi kucaklamak bizim işimiz. Bakın insan olarak hepimiz hatıralarla yaşıyoruz. Vatandaşla sizlerin güzel hatıranız olsun, sizden istirham ediyorum. Vatandaşa iyi davranın. Az önce belirttiğim gibi suçluya toleransımız sıfır. Ama lütfen vatandaşa iyi davranın sizden rica ediyorum. Kaba saba davranmayın. Çok incitici oluyor, insanların hafızasında iyi hatıralarla yer bulun. Bir tanenizin yapacağı kaba saba hareket, o insanların hafızasında yer alacaktır. Bir kişiye karşı olumlu tavrınız büyük bir hizmettir, olumsuz tavrınız da bizim açımızdan büyük risk teşkil eder."

TARİHİ ŞAN VE ŞEREFLE DOLU 173 YIL

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise, “Burada bulunan 248 aslan parçası arkadaşlarımızla birlikte Türkiye’de 6 bin 505 polis adayını da emniyet teşkilatının saflarına katmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığımızı da bu vesile ile belirtmek istiyorum. 173 yıllık tarihi şan ve şeref bulundurup ve milletine aşk ve sadakat ile hizmet eden feragat ve fedakârlık örneği konusu olan Türk Polis Teşkilatımız gücünü milletten almakta ve her zaman seçilmiş meşru otoriterin elinde insanı yaşat ki, devlet yaşasın ilkesi ile temel hak ve özgürlüklere saygılı hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş yeniliklere ve teknolojik gelişmelere açık şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı içerisinde görevini yerine getirmektedir” şeklinde konuştu.
TÜRK POLİSİ MEŞRU OTORİTENİN YANINDA YERİNİ ALMIŞTIR

15 Temmuz hain darbe girişiminde Türk Polisi’nin vatanının ve milletinin yanında olduğunu dile getiren Uzunkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi, Türk Polis Teşkilatı sadece ve kayıtsız şartsız meşru otoritenin emrinde hareket ederek, milli iradenin yanında yer almış milletin desteğiyle, milletle kol kola demokrasi tarihine altın harflerle kaydedilen bir kahramanlık destanının baş aktörlerinden birisi olmuştur. Polisimizin bu amansız mücadelede bu güne kadar olduğu gibi bundan böyle de temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü ilk edinmiş yönetim anlayışıyla görevini en iyi şekilde yerine getireceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Yolumuz engebeli, yorucu ve uzun olduğu kadar onurlu ve kutsal bir yoldur.”

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren polislere protokol üyeleri tarafından sertifikaları verildi. Daha sonra yapılan yemin töreninden sonra 248 öğrenci kep attı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ERZURUM haberleri

 

Yazarlar

Erzurum Takip - Erzurum Haberleri
© Copyright 2013 . Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER