Bakan Ersoy, Erzurum’da turizmcilerle bir araya geldi

Bakan Ersoy, Erzurum’da turizmcilerle bir araya geldi


Bu haber 2019-02-24 15:51:55 eklenmiştir.

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Erzurum’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erzurum’daki sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Erzurum’da Palandöken dağında ki bir otelde turizm sektör temsilcileri ile yapılan toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurum müdürleri ve turizm sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Okay Memiş, Erzurum’un 2000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip, kadim şehir olduğunu söyledi. Erzurum’un Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi, Üç Kümbetler gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yaptığını belirten Vali Memiş, bu eserlerin bulunduğu alanın İstanbul’un Sultan Ahmet Meydanına benzediğini ifade etti. 

Havaalanı ile Palandöken Kayak Merkezi arasındaki uzaklığın 15 dakika olduğunu, Dünya’nın başka bir şehrinde bu kadar kısa bir mesafenin bulunmadığını dile getiren Vali Memiş şöyle konuştu:

“Erzurum’un temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Özellikle büyükbaş hayvancılığında Türkiye’de 2. sıradayız. Valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve diğer paydaşlarımızla yaptığımız projelerle büyükbaş hayvan sayısını 1 milyona ulaştırarak bu alanda 1 numara olmayı hedefliyoruz.  Diğer bir alanımız ise turizm. Erzurum olarak bu yıl turizmde 1 milyon hedefimiz var. Bu sayı katiyen Erzurum için hayal değil. Bu alanda ise kentte bulunan otellerimizin öncelikle standartlarını arttırmaya yönelik çalışmalara başladık. Sayın bakanım sizlerin desteği ve bizleri yönlendirmenizle kolaylıkla bu hedeflere ulaşacağız. Çünkü turizm bizim için önemli bir gelir ve istihdam kapısı. Bunların yanı sıra tekstil kent projemiz var. Büyükşehir belediyesi ve kalkınma ajansı ile birlikte başladığımız proje ile 2 bin kişiyi istihdam etmeyi amaçlıyoruz. Ağustos ayında inşallah fabrikalar bitecek” diye konuştu.  

Bakan Ersoy da Erzurum’da turizm kapısı olarak sadece Palandöken’in görülmemesi gerektiğini ifade ederek“ Bu yılı Turizm sektör yılı olarak görüyoruz. Bizde ilk etapta beklentileri yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu zor bir şey değil bu hedefleri yakalayıp daha yükseklere taşımak istiyoruz. Bu yeni hedefleri yükseltmek için 81 ilîde bu işe dahil etmememiz lazım. Bütün Türkiye’nin illerini geziyoruz ve herkesle fikir alışverişinde bulunmaya çalışıyoruz. Tek tek turizm planlarını gözden geçirip doğru bir programla ne gerekiyorsa yapacağız. Tek ilin tanıtımı oldukça maliyetli o yüzden birkaç ili birleştirip, gruplandırarak büyütmeye çalışıyoruz. Doğu Anadolu bölgesini gruplandırarak büyütürsek iyi bir sonuç olacağız. Erzurum’da çok değerli bir kayak merkezi var ama kayak merkezi sadece bu haliyle yetersiz daha geliştirmememiz lazım. Erzurum’da sadece Palandökeni turizm kapısı görmemek lazım daha farklı alanlarda planlama yapmamız lazım. Burada turizmcilerle bir araya geldik bunu değerlendireceğiz. Erzurum’da yeterli turizm cazibesi var bizde devlet olarak ilk başta destek verip sonrasında ilave planlamalar yapıp turizmi geliştireceğiz ilk önce potansiyeli öne çıkartacağız bunu göre yatırımcı zaten yatırım yapacaktır. Erzurum’un değerli bir potansiyeli olduğunu biliyorum bunun tespitini yapıp çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

Bakan Ersoy toplantının ardından Doğu Ekspresi ile Kars’a seyahat etti. Bakan Ersoy’un treninin hareket etmesinin ardından Vali Okay Memiş ve kent protokolü Atatürk’ün Erzurum’a gelişinin canlandırıldığı tiyatro oyununu izledi, daha sonra Gar Müzesini gezdi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

 

Yazarlar

Erzurum Takip - Erzurum Haberleri
© Copyright 2013 . Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER