‘İLK ADIM’DAN KURTULUŞA’

‘İLK ADIM’DAN KURTULUŞA’


Bu haber 2019-05-23 14:31:09 eklenmiştir.

 

 

‘İlk Adım’dan Kurtuluşa Ata’nın izinde’ sloganı ile pedal çeviren Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği, Atatürk’ün Samsun’dan yola çıkarak, başlattığı kurtuluş mücadelesi kapsamında Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’in, geçtiği güzergâhlarda pedal çeviriyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile 29 Nisan 2019 tarihinde Samsun’dan yola çıkan 9 kişilik bisikletçi grubu, 17 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’ya ulaşacak.  Başkentteki ziyaretlerin ardından proje tamamlanacak.

Samsun’dan gelen bisikletli gruba Erzurum Bisiklet Kulübü sporcuları da eşlik etti. Gezinin Erzurum ayağına Erzurumlu bisikletçilerinde katılımı ile 25 kişi Erzurum Cadde ve sokaklarında pedal çevirdi. Kongre Binası ve Atatürk Evini ziyaret eden bisikletçiler, Kongre binasının önünde mini bir konserde organize etti. Saz ve sözleriyle Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendiren grup, Kent Meydanı’nda da zeybek oynadı. Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyeleri daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil nezaretinde Vali Okay Memiş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i ziyaret etti.

DADAŞLAR ATATÜRK’Ü BAĞRINA BASMIŞTIR

9 kişilik bisikletli grubun Kurtuluş Mücadelesinin başladığı güzergâhta pedal çevirmesinin çok anlamlı bir hareket olmasının yanında sağlıklı bir spor organizasyonu da olduğunun altını çizen Erzurum Valisi Okay Memiş, “Bazen bisikletimle Erzurum’un caddelerinde dolaşıyorum. Şimdi biz Palandöken’de dağ bisikleti parkuru yapıyoruz. Uluslararası yarışmaların yapılacağı önemli bir turistik alan olacak” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatırken, Erzurum halkının kendisine çok büyük bir destek verdiğini ve Kazım Karabekir Paşa’nın da Atatürk’e ‘Emrinizdeyim’ demesiyle, her şeyin değiştiğini ifade eden Vali Memiş, “Erzurum Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bir kent. Tıpkı Samsun gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 53 gün Erzurum’da kalıyor ve Dadaşlar Atatürk’ü bağrına basıyor. Atatürk Samsun’dan yola çıkıp Erzurum’a geldiğinde saray onu görevden alıyor. Askeri ile ilişkisini kesiyor ve sivil oluyor. Kazım Karabekir Paşa 9. Kolordu Komutanı ve Atatürk’ünde tutuklanma kararı var. Kazım Karabekir Paşa geliyor ve ‘Emrinizdeyim’ deyince Kurtuluş Savaşı’nın seyri değişiyor. Aslında İstanbul’dan Anadolu’ya geçip Kurtuluş Savaşı’nın başlatma fikrinin en güçlü fikirlerinden biri Kazım Karabekir Paşadır. Böylelikle mücadele devam ediyor ve büyük güçlü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri böylece milletle birlikte atılmış oluyor” diye konuştu.

Bu arada Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenlgil, şube müdürü Letif Arslan, Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş Genel Müdürü Ahmet Dal ile Spor Müdürü Muzaffer Şahin’inde hazır bulunduğu ziyaretlerde Vali Okay Memiş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyelerine hediye verdi. Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği Başkanı Tanju Subaşı da, Erzurum Valisi Okay Memiş’e plaket verirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e Samsunspor atkısı hediye etti.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ERZURUM haberleri

 

Yazarlar

Erzurum Takip - Erzurum Haberleri
© Copyright 2013 . Tüm haklari saklidir.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
LİNKLER